سوالات متداول

علت گل ریزی در محصولات کشاورزی چیست ؟

علت گل ریزی در محصولات کشاورزی چیست ؟ یکی از سوال های مهمی که برای همه ایجاد می شود ، علت گل ریزی در گل هاست . گل ریزی در محصولات کشاورزی عوامل متعدد و مختلفی دارد که در صورت کنترل نکردن آن ، خسارت زیادی به محصول وارد می کنند . عوامل مختلفی در گل ریزی موثر است مثل :

 • عوامل محیطی که شامل ( آبیاری و نور نامناسب ، تغذیه نامناسب ، رطوبت و دمای نامناسب ، استرس)
 • بیماری و آفت مثل بیماری قارچی بوتریتیس و لکه برگی که موجب ریزش گل ها می شود و آفات که از طریق آسیب رساندن به گل مثل سوسک های برگخوار یا اختلال در هورمون های گیاه مثل برخی نماتد ها
 • عوامل طبیعی مثل باد ها ، باران و تگرگ و در حالتی گیاه گل های اضافی خود را که انرژی و مواد کافی برای پرورش گل به میوه ندارد را حذف می کند
 • کمبود عناصر غذایی گیاه که درخت نمی تواند مانع از ریزش گل شود که با تغذیه درست و مناسب می توان مانع از ریزش گل شد

آیا این پاسخ برای شما مفید بوده است؟

چگونه گلخانه خانگی بسازیم ؟

چگونه گلخانه خانگی بسازیم ؟ این سوال بسیاری از افرادی است که به گل و گیاه علاقه دارند و در جواب سوال چگونه گلخانه خانگی بسازیم باید گفت گلخانه خانگی یکی از جذاب ترین اقداماتی است که برای آرامش و زیبایی خانه خود می توانید انجام بدید . ساخت گلخانه خانگی بسیار راحت بوده و دارای انواع مختلفی است که شامل قلعه ای ، گنبدی ، گاتیک و یک طرفه می باشد و فقط باید چندین مورد رو در نظر داشت مثل :

چگونه گلخانه خانگی بسازیم ؟ - فروشگاه آنلاین سم و کود اگری راز
 • انتخاب سازه گلخانه : می توانید از چوب، آهن، آهن گالوانیزه، انواع لوله پلاستیکی یا اسکلتی استفاده کنید
 • محل قرار گیری گلخانه : بهترین جهت برای گلخانه، جهت شمالی – جنوبی یا شمال غربی – جنوب شرقی است . در این حالت گیاهان بیشترین میزان نور ممکن را دریافت میکند
 • انتخاب محصول بر اساس منطقه زندگی : گیاهان حساس به دمای منطقه نباید کشت شود
 • میزان نور : بر اساس گیاه انتخابی میزان ساعات کافی نور بر روی گلخانه وجود داشته باشد
 • تجهیزات داخلی گلخانه ( درصورت تمایل ) : مثل دماسنج ، تهویه ، رطوبت سنج
 • انتخاب پوشش گلخانه ( شیشه ای یا پلاستیکی ) : از پوشش پلی کربنات ، پلاستیک UV ، شیشه یا پوشش های دیگر استفاده می‌شود
آیا این پاسخ برای شما مفید بوده است؟

چگونه می‌توانیم آفت هزارپای گلدان را از بین ببریم؟

در معرض حمله حشرات مضر مثل هزارپا، گیاهانی که در داخل خانه نگهداری می‌شوند، قرار دارند. بیشترین حملات این آفات در فصل زمستان اتفاق می‌افتد، زیرا در این فصل گیاهان در حال خواب بوده و رشد کمی دارند. به همین دلیل، در این زمان گیاهان بیشترین آسیب پذیری را در برابر حملات نشان می‌دهند. این آفت با تغذیه از بافت‌های مرده گیاهی و ریشه گیاه می‌تواند به گیاه صدمه برساند. در بعضی موارد، این آفت می‌تواند داخل ساقه گیاه را سوراخ کند و از ساقه گیاه تغذیه کند، که در این صورت گیاه قادر به انجام فعالیت‌های خود نخواهد بود.

برای کنترل این آفات، عدم استفاده از خزه در گلدان و جلوگیری از تجمع آب در زیر گلدان بسیار موثر است. همچنین، بهتر است روی خاک گلدان حدود ۲ تا ۵ سانتیمتر از شن یا سنگ‌های ریز استفاده شود. در این حالت، پس از آبیاری گلدان، بسیاری از هزارپاها از بین می‌روند و امکان زندگی درون گلدان برای آن‌ها فراهم نمی‌شود. آفات نمی‌توانند درون خاک تنفس کنند و در نتیجه از بین می‌روند.
برای مبارزه با هزارپای گلدان، می‌توان از سمپاشی روی خاک در فواصل مختلف استفاده کرد. سمپاشی معمولاً با توجه به مشاهده آفات انجام می‌شود. به منظور پیشگیری، سمپاشی را در ابتدای فصل گرما آغاز کرد. همچنین، در اواخر بهار، می‌توان سمپاشی بعدی را انجام داد. در صورت لزوم، می‌توان یک ماه بعد نیز سمپاشی را تکرار کرد.
به منظور مبارزه با هزارپای گلدان، می‌توان از سمومی مانند سوین، لیندین، دیازینون، دوراسبان، پرمترین و آیکون استفاده کرد. برای آماده‌سازی محلول سم، می‌توان نسبت ۱ تا ۳ در هزار سم را با آب مخلوط کرد. سپس با استفاده از این محلول سمی، می‌توان به طور کامل پای گیاه را آبیاری کرد تا سم به خاک گلدان نفوذ کند و حشرات را کشته یا به فرار بیاندازد. در صورت امکان، می‌توان بهبود نتایج را به دست آورد با اقدام مجدد با فاصله ۱۵-۲۰ روز.

آیا این پاسخ برای شما مفید بوده است؟

گیاهان مورد استفاده در روف گاردن

در روف‌گاردن می‌توانید انواع گیاهانی را کاشته و پرورش دهید، اما برای کاشت گیاهان در روف‌گاردن باید به چند مورد توجه کنید. به طور کلی گیاهانی که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می‌کنند، برای روف‌گاردن مناسب هستند و می‌توانند در این محیط با موفقیت رشد کنند.

مهمترین گیاهانی که در روف‌گاردن می‌توان کاشت عبارتند از:

 1. سبزیجات: سبزیجاتی مانند ریحان، جعفری، شوید، نعنا، اسفناج و … که به آفتاب نیاز دارند، برای روف‌گاردن مناسب هستند.
 2. گیاهان دارویی: گیاهانی مانند آویشن، نعنا، مرزنجوش و گل گاوزبان از جمله گیاهان دارویی هستند که در روف‌گاردن می‌تواند کشت شود.
 3. گیاهان خوراکی: گیاهانی مانند گوجه فرنگی، خیار، بادمجان، فلفل دلمه‌ای و … که به آفتاب نیاز دارند، برای روف‌گاردن مناسب هستند.
 4. گیاهان آپارتمانی: گیاهانی مانند درختچه لیمو، گیاه فیکوس، سانسوریا، گیاه جعبه تلویزیونی و … که به آفتاب نیاز دارند و می‌توانند در ظروف کوچک نگهداری شوند، برای روف‌گاردن مناسب هستند.
 5. گیاهان پوششی: گیاهانی مانند بوته‌های بلند و خزانه‌ای، نیز می‌توانند برای پوشش سطح روف‌گاردن استفاده شوند.

قبل از کاشت گیاهان در روف‌گاردن، بهتر است مطمئن شوید که سطح آن قابلیت جذب و نگهداری آب وزیره زرد و خاک را دارد و همچنین ساختار آن برای نگهداری گلدان‌ها و ظروف مناسب است.

آیا این پاسخ برای شما مفید بوده است؟

نحو گلدهی درخت پسته

گل انگیزی درخت پسته

پسته یک گیاه دو پایه است، به این معنی که گلهای نر و ماده آن بر روی درختان جداگانه ظاهر می‌شوند. گل آذین پسته خوشه‌ای از مرکب‌های جانبی است که در سال قبل از گلدهی و بر روی شاخه‌های یکساله ایجاد می‌شود. اختصاصی شدن وانگیزش گل، در سال قبل از گلدهی و بر روی شاخه‌های ظهور یافته فصل جاری انجام می‌شود. جوانه‌های گل بزرگتر از جوانه‌های رویشی هستند و نوک آنها دارای تحدی بیشتری است که در فصل زمستان قابل تشخیص است.

گل ماده پسته همانند گل نر خوشه‌ای است با این تفاوت که شکل قرار گرفتن گلها بر روی خوشه بصورت منفرد و با فاصله از یکدیگر است. گلهای ماده ابتدا به رنگ سبز هستند و این رنگ را تا دو روز حفظ می‌کنند. اگر در این فاصله دانه‌های گرده به آنها نرسد و عمل لقاح انجام نگیرد، رنگ کلاله سرشاخه‌ای آن به قرمز مایل به قهوه‌ای تغییر می‌کند. سپس کلاله خشک شده و می‌ریزد.

در صورت تلقیح، خوشه‌های گل ماده شروع به رشد کرده و دانه‌های آن به تدریج بزرگ می‌شوند. پوست نرم خارجی دانه‌ها در حین رشد، رنگهای سبز و صورتی آمیخته به زرد و بنفش کم رنگ به خود می‌گیرد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما و شماره 09108622010در ارتباط باشید.

آیا این پاسخ برای شما مفید بوده است؟

نحو کاشت بذر کاکتوس

مراحل درست کردن خزانه کاشت بذر کاکتوس

ظرف مناسب برای خزانه را میتوانید در مغازه های ظروف یک بار مصرف تهیه کنید توجه کنید ظرف بیش از حد شل و مستعد پوسیدگی در مقابل آفتاب نباشد. مثل ظرف های جا نونی کوچک که درب هم دارند.حتما در زیر ظرف چند سوراخ ایجاد کنید.البته از گلدان بزرگ و کم عمق نیز میتوانید استفاده کنید.

موارد زیر را به ترتیب درون ظرف خزانه خود بریزید و صاف کنید

اول ۲ سانت (۷۰%شن + ۳۰%زغال همین سایز) این مرحله برای جلوگیری از موندن آب داخل ظرف هست.
سانت( ۵۰%پیتماس + ۵۰% ماسه ۲ میلی)یک لایه بسیار نازک فقط ماسه ۲ میلی این لایه باعث میشود قارچ و خزه ها در صورت به وجود آمدن کمتر رشد کنند و زمان پاشیدن بذر ها مانع سر خوردن بذر ها به یک سمت میشود.اگر که ساخت خاک برای کاشت بذر کاکتوس برایتان سخت است و امکانش را ندارید .

بعداز اینکه خزانه را درست کردید وقت آن رسیده که بذرها را بر روی خاک بپاشید اکنون بذرها را به آرامی روی بستر خزانه بپاشید و به خوبی محلول آب و قارچ کش (۵ در هزار) با اسپره آبیاری کنید.

سپس یک تشت بزرگتر از ظرف خزانه تهیه کنید و درون آن محلول قارچ کش با دوز ۵ هزارم بریزید، خزانه را درون تشت بگذارید تا آب قارچ کش تا سطح خاک بالا بیاید و خاک کاملا خیس بشود.

بعداز اینکه خاک خزانه خوب خیس شد آن را از تشت در بیارید و درب آن را خوب ببندید طوری بسته شود که هوا داخل آن نفوذ نکند تا ۱۰ روز درب خزانه را باز نکنید،بعداز ۱۰ روز درب خرانه را باز کرده و چک کنید که مشکلی نداشته باشه و مقداری محلول قارچ کش نیز بر روی سطح خاک اسپری کنید و دوباره درب آن را ببندید .بعداز یک ماه درب خزانه را باز کرده تا چنیدن ساعت هوا بخورد و سم قارچ کش اسپری کنید.تا سبز شدن و بزرگ شدن کاکتوس ها هر یک ماه یه بار درب را باز کرده و محلول قارچ کش اسپری کنید.
بستگی به نوع کاکتوس برخی ها یک ماهه بزرگ میشوند و برخی ها بیشتر زمان میبرد سعی کنید برای هر نوع بذر یک خزانه جداگانه درست کنید.دمای مناسب برای سبز شدن بذرهای کاکتوس بین ۲۵ تا ۳۵ درجه است که با توجه به واریته دما مقداری تغییر میکند.وقتی کاکتوسها به اندازه مناسب رسیدند وقت آن رسیده آنها را از خزانه در آورده و درون گلدان با دهنه یا سایز ۶ سانت یا ۸ سانت جداگانه با خاک مخصوص و مغذی بکارید لازم به ذکر است که هیچوقت کاکتوسهای کوچک را ابتدا در گلدان بزرگتر نکارید و سایز گلدان کاکتوس سالی یک مرتبه یک الی ۲ سایز بزرگتر شود.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما و شماره 09108622010در ارتباط باشید.

آیا این پاسخ برای شما مفید بوده است؟

علت شپشک زدن حسن یوسف


حسن یوسف از گیاهانی است که بسیار حساس است .آبیاری حسن یوسف باید یک روز در میان انجام گیرد.حسن یوسف به سرما و نور شدید آفتاب حساس است و با در معرض تابش مستقیم قرار گرفتن خورشید سوخته میشوند. برای نابود کردن شپشک گل حسن یوسف:ابتدا حسن یوسف را به پشت پنجره که آفتاب گیر نباشد و خنک باشد انتقال میدهیم و از سم کنفیدر استفاده میکنیم. نحوه استفاده از سم: ابتدا سم کنفیدر را اسپری میکنیم و دو روز بعد با گوش پاک کن شپشک را جدا میکنیم

آیا این پاسخ برای شما مفید بوده است؟

علت پژمردگی پپرومیا؟


بهترین خاک برای گیاه پپرومیا مخلوط کوکوپیت و پرلیت است و میزان نور برای پپرومیا نور غیر مستقیم ولی با کیفیت است .آبیاری پپرومیا در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دوبار است . کم آبی باعث پژمرده شدن پپرومیا میشود. حال اگر هر یک از شرایط رعایت نشود باعث پژمردگی گیاه میشود . اگر ریشه پپرومیا قارچی شده در اثر کم آبی و … میتوان با استفاده از سم بردوفیکس یا کاپتان آن را درمان کرد.

برای دریافت مشاوره علمی رایگان و خرید انواع کودهای کشاورزی کلیک کنید.

آیا این پاسخ برای شما مفید بوده است؟

1 – دوست دارم خریدم رو به صورت آنلاین انجام بدم، اما هنوز کاملاً به خرید اینترنتی اعتماد ندارم، چگونه مطمئن باشم که کلا برای من ارسال میشه؟

آیا این پاسخ برای شما مفید بوده است؟

2 – برای خرید از فروشگاه کشاورزی اگری راز ، حتما باید در سایت عضو باشم؟

✅ بله

اما فقط و فقط با وارد کردن یک شماره موبایل و دریافت کد تایید و نیازی به پر کردن اطلاعات تکمیلی برای عضویت شما در سایت نیست.

اطلاعات تکمیلی( نام و نام خانوادگی و آدرس گیرنده و…)  را میتوانید زمان خرید سفارش برای ارسال دقیق انجام دهید.

شما با ثبت یک شماره موبایل در کمتر از چند ثانیه می‌توانید عضوی از خانوده بزرگ اگری راز شوید و از سوابق خرید و فعالیت‌های خود در بخش کاربری وهمچنین از فروش‌های شگفت انگیز و قرعه کشی ها و سایر اخبار جدید وب سایت مطلع شوید.

آیا این پاسخ برای شما مفید بوده است؟

آیا امکان درج اطلاعات فردی و عضویت برای همیشه وجود دارد؟

✅ بله

با یک بار ثبت نام, شما برای هر خرید جدید نیازی به ثبت اطلاعات نخواهید داشت و تمامی خرید های خودتان را نیز می توانید در بایگانی داشته باشید.

آیا این پاسخ برای شما مفید بوده است؟

  میتوانید سوالات خود وارد کنید