ساخت سموم مناسب گیاهان خانگی- اگری راز

طریقه ساخت سم خانگی برای گیاهان

4 دقیـــقه مطالعه

سموم گیاهان خانگی

مقدمه

همه ما تا به حال با مشکلات آفات و بیماری های گل و گیاهان خانگی درگیر شده ایم (برای دیدن مطالب بیشتر از گیاهان آپارتمانی کلیک کنید )، که گاهی باعث ضعیف شدن و یا از بین رفتن گیاه می شود ، پس بهتر است از ترکیبات طبیعی علیه آفات و بیماری ها استفاده کرد . شما می توانید در منزل این ترکیبات را تهیه کرده و در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید .

نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که استفاده از سموم ارگانیک خیلی زود تاثیر خود را از دست می دهند و برای اینکه نتیجه مطلوب بدست آید بهتر است به دفعات به فاصله یک هفته تکرار شود . در ادامه با ما همراه باشید که با طرز تهیه آنها آشنا شوید.

روش های تهیه آفت کش های طبیعی در خانه:

استفاده از روغن برای تهیه حشره کش طبیعی

از یک مایع ظرفشویی ملایم می توان استفاده کرد توجه کنید که از صابون های تخصصی و معطر یا آنتی باکتریال استفاده نشود چون امکان آسیب به گیاه وجود دارد . یک قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی را با با یک فنجان روغن پخت و پز مخلوط کرده سپس دو قاشق چایخوری از آن را با یک فنجان آب مخلوط کرده و به گیاه اسپری کنید .

باید توجه داشت که این محلول به خاک نفوذ نکند زیرا باعث آسیب به ریشه می شود (می توان سطح خاک را با روزنامه یا دستمال پوشاند که محلول به سطح خاک نفوذ نکند ) و فقط روی نقاطی از برگ که تخم حشرات تجمع داشته ، تمرکز کرده ، روغن روی سطح بدن حشره یا تخم آفت قرار می گیرد و از تنفس آن ها جلوگیری گیرده و با عث مرگ آنها می شود .

پوست تخم مرغ برای تهیه آفت کش طبیعی

برای استفاده از پوست تخم مرغ اجازه دهید به طور کامل خشک شوند ، سپس آنها را به طور کامل پودر کرده و بطور مستقیم بر روی حشرات بریزید ، با این روش حشرات به خود پیجیده و به مرور از بین می روند ، این پودر باعث دور شدن آفات نیز می شود .

برای استفاده از آن دقت کنید که این پودر حتی حشرات مفید را هم از بین می برد پس بهتر است این پودر را بر روی آفاتی که می خواهید آنها را کنترل کنید بپاشید .

برای کنترل حلزونها و سوسکها در باغچه این پودر را اطراف پایه گیاه بپاشید، این پودر برای سلامتی خاک بسیار مفید است و به گیاه کلسیم اضافه می کند .

آب تنباکو برای تهیه آفت کش طبیعی

یک فنجان تنباکو را با دو لیتر آب مخلوط کرده ( توجه داشته باشید از تناکو میوه ای استفاده نشود ) ترکیب را به مدت 24 ساعت در مکانی گرم قرار داده که در نهایت رنگ ترکیب باید به صورت چای کمرنگ باشد اگر بیش از حد پررنگ باشد آن را با رقیق کرده و اگر خیلی کمرنگ باشد این ترکیب را بیشتر نگه داشته که به رنگ مطلوب برسد . این ترکیب را با یک قاشق مایع ظرفشویی مخلوط کرده و سپس آن را به قسمت های آلوده گیاه اسپری کرده .

دارچین برای تهیه آفت کش خانگی

مقداری دارچین را در آب گرم ریخته و هم زده و یک شب گذاشته سپس آن را از صافی ریز عبور داده تا ذرات بزرگ آن گرفته شود ، محلول آماده شده را می توان به ساقه و برگ گیاه بیمار اسپری کرد ، همچنین می توان این محلول را به خاک گیاهانی که مشکل قارچی دارند اسپری کرد .

آب گوجه فرنگی برای تهیه آفت کش خانگی

دو فنجان برگ و ساقه گیاه گوجه فرنگی را با دو فنجان آب گوجه فرنگی مخلوط کرده ، از صافی عبور داده و بگذارید یک روز بماند سپس آنرا به یک لیتر آب اضافه کرده و استفاده کنید ، این محلول برای گیاهانی که مورد حمله شته قرار گرفته اند مفید می باشد .

سیر برای تهیه آفت کش خانگی

سیر یک دافع قوی حشرات است ، حشرات مختلفی از بوی سیر فراری هستن ، برای این کار چند حبه سیر را پوره کرده ، که بوی تند آن باعث از بین رفتن و فراری شدن آفات می شود

اسپری صابونی برای تهیه آفت کش خانگی

یک صابون ظرفشویی ملایم انتخاب کنید توجه داشته باشید که ازصابون تخصصی ، معطر و آنتی باکتریال استفاده نشود ، 2 قاشق غذای خوری از صابون را در 3 لیتر آب مخلوط کرده به خوبی همزده و آن را درون آبپاش ریخته و بر روی مناطقی که به نظر می رسد تجمع آفات بیشتر است اسپری نمایید ، این آفت کش حشره را فلج کرده و دیگر قادر به غذا خوردن نمی باشند و از بین می روند.

هر 2 یا 3 روز یکبار این محلول را بر روی گیاه تا دو هفته ادامه داده تا آفت به طور کامل کنترل شود.

اسپری فلفل برای تهیه آفت کش خانگی

6 عدد فلفل تند را با یک فنجان آب مخلوط کرده و بگذارید تا یک روز بماند سپس از صافی ریز عبور داده و صاف کنید . ترکیب به دست آماده را با یک لیتر آب مخلوط کرده و به گیاه خود اسپری کنید این کار را هر هفته به مدت سه بار انجام داده ، این ترکیب برای حفاظت از گلها و سبزیجات و دفع آفات کمک می کند.

نکته مهم هنگام استفاده از آفت کش های خانگی

محلول های تهیه شده را ابتدا بر روی قسمت کوچکی از گیاه استفاده کرده در صورتی که پژمردگی یا زردی بر روی گیاه دیده نشد می توان بر روی کل گیاه استفاده کرد و آفات را از بین برد.

جمع بندی

استفاده از ترکیبات خانگی با توجه به تهیه آسان آنها و در دسترس بودن مواد اولیه و نداشتن مضرات آفت کش های شیمیایی از جمله مسمومیت ، سرطان زا بودن و آلودگی محیط زیست ، بسیار با اهمیت بوده و توصیه می شود در خانه به جای حشره کش های شیمایی از ترکیبات خانگی استفاده شود.

با ما همراه باشید

با ارائه برترین مقالات و مطالب روز کشاورزی توسط کارشناسان فنی

برای مشاوره آنلاین کلیک کنید

  **اگری راز ،راز رویش ها**

5
امتیاز شما در رابطه با این مقاله
5

5 نفر
بری کپی روی لینک کلیک کنید https://agriraz.com/?p=11641
مشاوره گیاهان آپارتمانی

حل مشکلات گیاهان خانگی و آپارتمانی خود را به ما بسپارید

نظرات کابران

ارسال دیدگاه